Vzťahy: Ako prísť na to, že si niekoho nemáte vziať

04.12.2016

50% manželských zväzkov sa na Slovensku rozchádza. Príčiny sú rôzne, ale prvou na časovej osi je výber nevhodného partnera. Je dobre vedieť, ešte kým s niekým začnete žiť, že   existujú najmenej tri problémy, s ktorými vám rady typu "jedno objatie denne" a dokonca ani dlhé rozhovory a snaha pochopiť jeden druhého, nepomôžu. Ak už spolu žijete a táto vec sa vyjaví, pripravte sa na to, že možno bude pre oboch lepšie vzťah ukončiť. 

Tu sú - a najprv povedzme tú hlavnú, ktorú by sme mali všetci poznať, ale nie je to tak.

1. Závislosť. Na alkohole, herni, matke, jedle, práci, pomoci zvonka. Nie, kvôli vám neprestane, je to choroba. Pozor na workoholizmus, na prvý pohľad vyzerá ako ušľachtilá vlastnosť - v skutočnosti je taký človek sploštený rovnako, ako gembler. Špeciálnym prejavom závislosti, ktorej sa tiež treba vyhnúť na míle, je žiarlivosť. Nie, nechová sa tak majetnícky preto, že vás má rád. Jednoducho je chorý. Premyslite si tiež, či chcete žiť s človekom závislým preto, lebo sa o seba nevie alebo nechce postarať - nezarába na seba, neuprace po sebe a podobne. Utekajte od človeka, ktorý je od vás závislý, pretože nemá vzťahy s inými priateľmi a rodinou (ak sa vám kvôli tomu, že ste pre neho/ňu jediný človek, čo i len raz vyhrážal samovraždou, bežte a nezastavujte sa, aj keby ste mali bývať na severnom póle.)

Aj partner závislý od pomoci kvôli vážnemu telesnému postihnutiu (imobilný, nevidomý a podobne) bude určite výzvou a stojí za to odpovedať si poctivo na otázku, čo vás ku vzťahu s ním vedie, ale ak máte obaja v poriadku hlavu a charakter, potom máte šancu na šťastný spoločný život. 

Moja kolegyňa - terapeutka hovorí, že by pokojne odporučila vziať si vyliečeného alkoholika, pretože je to človek, ktorý roky na sebe pracuje a bude pravdepodobne emocionálne oveľa zrelší, ako priemerný človek. Neznamená to však vziať si alkoholika a dúfať, že sa vylieči. 

2. Túžba mať vždy pravdu, alebo "aby bolo po mojom". Možno je bohatý alebo mocný, možno je krásna či inteligentná a vy máte ochotu ustúpiť zo svojich potrieb, aby ste si ho/ju udržali. Pozor na panovačných, citovo chladných mužov, dva krát pozor na hysterické, vzťahovačné, háklivé, závistlivé ženy. Ak sa chová nepriateľsky k vašej rodine a vy si ho/ju vezmete, vaša chyba. Vedzte, že čím viac "nemenných" právd má ten druhý, čím menej dokáže na sebe pracovať, vyvíjať sa a vnímať hodnotu v odlišnosti, tým väčšia pravdepodobnosť je, že pre vás a vaše deti urobí zo života peklo.

3. Rozdielne hodnoty a ciele, rozdielny temperament, rozdielne každodenné zvyklosti. Rôzne očakávania od partnerského vzťahu. Politické, náboženské názory, spôsob trávenia voľného času, predstava o tom, čo chcem od partnera dostávať a čo mu chcem dávať versus čo on potrebuje a čo môže dať, predstava o budúcnosti - smerovaní života rodiny. Neberte si človeka, ktorý má výrazne iné poradie hodnôt ako čestnosť, rodina, úspech, majetok. Aj miera spontánnosti či naopak štruktúrovanosti a predvídateľnosti života sa nie vždy dajú prekonať a nie vždy to stojí za to: ak jeden rozhadzuje použité ponožky po byte a druhý je dôkladný á la Monk, POTOM nemá zmysel hovoriť o súlade hodnôt a charakterov - otravné každodenné zvyklosti toho druhého vás umoria (v tomto vám pomôžu aj osobnostné testy, napr. MBTI, sú dostupné na nete zadarmo). Ďalšia odlišnosť: mám v okolí pár, ktorý sa preukázateľne rozišiel kvôli rozdielnym jazykom lásky (ona potrebovala spoločný čas, on poskytoval služby). Špeciálne si overte, či máte rovnaký postoj k pravdovravnosti versus klamstvu. Premyslite si dva krát a potom ešte tri krát, kým si vezmete človeka inej národnosti, kultúry, náboženstva. Môže to byť krásne a obohacujúce, ale tak či tak budete potrebovať viac tolerancie a otvorenosti, ako je priemer. 

Pozor! V niektorých oblastiqach sa oplatí, ak budete podobní (hodnoty, zvyklosti, štruktúrovanosť), v iných, ak sa budete dopĺňať (extrovert a introvert, vizionár s praktikom, romantik s racionalistom a podobne). V iných nie je ťažké rešpektovať sa, ak o nich viete (napr. jazyky lásky). 

Spoznajte sami seba a jeden druhého veľmi, veľmi poctivo ešte pred tým, než by z vášho rozchodu trpeli ďalšie bytosti.  

Ako to zistiť?

  • Hovorte spolu celé hodiny, dni, týždne, aby ste zistili svoje preferencie. Nájdite si na nete dobré otázky a píšte si odpovede. Potom sa o nich zhovárajte. Zdokonaľujte sa v odvahe klásť otázky a úprimnosti v odpovediach. Dajte si rok na vzájomné dôkladné spoznávanie. Najmenej rok, než počnete dieťa.
  • Klaďte otázky sami sebe a píšte si odpovede, aby ste sa mohli k nim v priebehu rokov vracať, rozvíjať ich. Napríklad testujte dlhodobosť svojej príťažlivosti. Odpovedzte sami sebe (najlepšie písomne) otázky typu: bude ma priťahovať aj keď schudobnie / stratí krásu / nebude so mnou mať dlhodobo sex / nebude mať úspech alebo moc / stratíte záujem niekoho zachraňovať / získate samostatnosť a sebavedomie / nebude môcť mať s vami vlastné deti. 
  • Robte to, čo robí partner - chvíľu sa venujte jeho koníčkom, stretávajte sa s jeho rodinou a priateľmi. To je to, čo potom budete mať celé dni doma.
  • Ovoniavajte. Ohmatávajte. Počúvajte melódiu jeho/jej hlasu. Ak vám partner nevoní, ak pre vás nie je slasť dotýkať sa jeho kože a počúvať jeho hlas, hľadajte iného. 
  • Nenápadne sa na partnera vypytujte jeho priaznivcov, aj tých druhých.
  • Vytýčte si nejaký spoločný projekt a pracujte na ňom. Niečo spoločne urobte. Nemusíte byť vo všetkom rovnakí - v niektorých oblastiach je lepšie, ak sa budete dopĺňať. 
  • Napriek tradičným odporúčaniam, môžete sa veľa o druhom naučiť, ak budete spolu bývať a žiť, a to aj sexuálne.
  • Choďte do poradne a spýtajte sa, ako vám pred vstupom do manželstva môžu pomôcť.
  • Chodievajte na semináre. Napríklad na môj seminár Vzťahové večery. Na Slovensku je už prístupný aj medzinárodný kurz Lifebook ( www.lifebook.sk ), kde sa naučíte, ako spoločne formulovať a dosahovať ciele, o ktoré vám naozaj ide. Alebo si pozrite formát Manželské víkendy na www.nasemanzelstvo.sk (na tomto som nebola, ale počula som o ňom veľa dobrého). 

Neflákajte to, ide vám o celý život!

Našli ste sa v zozname ako nositeľ "nevhodných" vlastností? Málokto vám poradí, tak tu je niečo pre vás:

  • V prvom rade, pogratulujte si, že ste pripustili, že do niektorej kategórie patríte. Preukázali ste odvahu a už tým ste urobili významný krok k lepšiemu životu. 
  • Zatiaľ nevstupujte do vzťahu. Partner tu nie je na to, aby vás ťahal z kaše. Partnerský vzťah má byť rovnocenný. 
  • Ak ste sa našli v kategórii 1, vyhľadajte pomoc. Prestaňte si nahovárať, že to zvládnete sami. Už by ste to urobili. Prijať pomoc je v tomto prípade znakom sily a tiež naozajstnej ochoty uzdraviť sa. A áno, potrebujete pomoc aj vtedy, keď si so svojou mamou voláte hodinu každý deň a je vám bližšia, ako partner.
  • Ak ste sa našli v kategórii 2, tak isto, vyhľadajte pomoc. Možno si ani neviete predstaviť, aké to je, keď prídete na to, prečo ste trvali na tom, že na odkvapávači nikdy nesmie byť žiaden riad, alebo že stále musí hrať v byte rádio alebo televízor, alebo že všetci členovia rodiny musia v nedeľu do kostola - a keď sa vám od tejto "nevyhnutnej" potreby uľaví - na rozdiel od toho, keby ste sa len prinútili vydržať, že nie je po vašom. Terapeut Cesty vás nebude do ničoho nútiť - keď narazíte na svoju hranicu, naučíte sa ju rešpektovať, aspoň kým sa napätie neuvoľní. 
  • Všeobecne platí princíp, že nejde o to, aby ste prestali veriť tomu, čomu veríte, ale aby bolo pre vás prijateľné, že niekto iný má názor či potrebu postavenú inak. Keď vás prestane ohrozovať všetko "iné", možno svojou schopnosťou prijímať odlišnosť oveľa skôr získate ľudí na svoju stranu.
  • Sú veci, ktoré sú podstatou našej povahy, alebo našimi nemennými zvykmi či súčasťou nášho hodnotového rebríčka. Namiesto toho, aby ste verili, že druhého prerobíte na svoj obraz, hľadajte niekoho, kto už taký je. Začnite tým, že si napíšete tie najdôležitejšie hodnoty a potreby, ktoré potrebujete mať dodržané, aby ste sa cítili sami sebou. Potom hľadajte človeka, ktorý ich rešpektuje či vyznáva.